Kenia

Serwis powstał przy współpracy:

Partner:

Odwiedź również:

Artykuł

Kenia nie pozostawia nikogo obojętnym

27.11.2018
Kenia od lat fascynuje nie tylko zapalonych podróżników i fotografów, często także zwykli ludzie chcieliby przyjrzeć się sercu Afryki na miejscu. No cóż, dla Europejczyków, Azjatów czy Amerykanów Afryka to wielka egzotyka, którą chce się dotknąć, posmakować i zobaczyć na własne oczy. Jednym z najpiękniejszych krajów Afryki jest właśnie Kenia.

Wakacje w tym kraju z pewnością nie należą do tych przeciętnych. Trudno bowiem w innym miejscu świata o niezwykłe safari, którego można doświadczyć w Kenii, o niezwykły klimat Mombasy oraz złociste i szmaragdowe plaże nad Oceanem Indyjskim.

Tak jak wielka fascynacja Kenią popchnęła Karen Blixen do napisania książki „Pożegnanie z Afryką”, tak dziś wielu ludzi przeżywa zauroczenie tym krajem, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Taka jest właśnie Kenia.

Wycieczki do Afryki równikowej zawsze sprawiają, że człowiek zmienia postrzeganie świata, bo nie da się oprzeć widokom ze śnieżnego szczytu Mount Kenia. Nie da się przejść obojętnie przez trawiaste równiny Masai Mara, a widok białego piasku na plaży oblewanej wodami Oceanu Indyjskiego sprawia, że każdy chłonie ten widok, bojąc się, że za chwilę „ten film” się skończy.

Źródło: Getty Images

Choć pewnie Egipcjanie czy Tunezyjczycy nie byliby z tego zadowoleni, to trzeba jednak stwierdzić, że Kenia to najpiękniejsze miejsce w Afryce. Leży ono na wschodzie kontynentu, nad brzegiem Oceanu Indyjskiego. Ten rozsławiony przez Karen Blixen kraj może się poszczycić cudownymi równinami znajdującymi się w głębi jego terytorium, gdzie całymi dniami i tygodniami można polować z aparatem fotograficznym w ręku. Niezwykłe zdjęcia i filmy kręcone w tym rejonie oglądamy potem na okładkach czasopism i w telewizjach całego świata.

Kenia to nie tylko równiny. To także wspaniałe masywy wulkaniczne, a najwyższe szczyty Mount Kenia i Mount Elgon to wygasłe wulkany. Przez Kenię płyną dwie rzeki – Tana i Galana, a wokół nich rozciągają się słynne parki narodowe. Tu też znajduje się jedno z wielkich jezior afrykańskich – Turcana, choć jego cześć należy już do Etiopii, podobnie jak część Jeziora Wiktorii, która należy do Tanzanii i Ugandy.

Źródło: Getty Images

Stolicą Kenii jest Nairobi. To ponad trzy milionowe miasto jest jednym z największych we wschodniej Afryce. I choć z pozoru to typowe miasto kontrastów, gdzie bieda miesza się z wielkim bogactwem, gdzie wielopiętrowe biurowce widnieją obok zamieszkanych budek z tektury i blachy, to jest coś niepowtarzalnego w tym miejscu, czego nigdzie na świecie się nie spotka. Na obrzeżach Nairobi leży park narodowy, gdzie żyją zwierzęta i tam także udają się turyści, aby stanąć z nimi oko w oko. Można więc zobaczyć niezwykłe zdjęcia, na których wśród drzew przechadza się słoń, a w tle widać ogromne wieżowce. Niestety cywilizacja wkracza wszędzie.

Nairobi to także świetna kuchnia, choć skierowana głównie do mięsożerców. W słynnej restauracji (The Carnivale) z ogromnym paleniskiem, na którym zawsze leżą różne gatunki mięs, można spróbować steku z krokodyla czy dania z kangura. Oczywiście ci, którzy są bardziej konserwatywni, mogą raczyć się udkami z kurczaka czy doskonałą wieprzowiną przyprawioną na afrykański sposób.

 

Źródło: Getty Images

Nairobi to nie cała Kenia. Wycieczki do Mombasy są wręcz obowiązkowe. To niezwykłe, wielokulturowe miasto. Tu żyją i mieszkają Hindusi, Arabowie, Chińczycy i Europejczycy. Na jednej ulicy obok siebie stoi meczet, hinduska świątynia i kościół. Na tej samej ulicy spotkamy kobiety w typowo afrykańskich kwiecistych, kolorowych sukniach, spotkamy panie zakryte czadorami, ale także te ubrane w stylu typowo europejskim.

Przydrożne bary i knajpki serwują potrawy wszystkich kultur, zjemy tu mięso w curry, chińską rybę w sosie słodko-kwaśnym czy kawałek mięsa z grilla. Z każdej strony napływają samochody, tuk tuki, przepełnione autobusy i masa ludzi. Jednak po całym dniu spędzonym w zgiełku tego miasta, można wypocząć na iście rajskiej plaży i podziwiać szmaragdowe wody Oceanu Indyjskiego.

Źródło: Getty Images

Przeczytaj także

Witaj w świecie podwojonej mocy AI