Kenia

Serwis powstał przy współpracy:

Partner:

Odwiedź również:

Artykuł

Atrakcje Nairobi i okolicy

26.11.2018
Nairobi to stolica i największe miasto Kenii. Młode (założone w 1899 roku przez Brytyjczyków), tętniące życiem i wbrew pozorom pełne zieleni - tak można je opisać. Bez wątpienia warto zatrzymać się tam na kilka chwil. Jakie są największe atrakcje Nairobi i okolicy?

Obecnie Nairobi liczy sobie ponad trzy miliony mieszkańców, dlatego trudno wyobrazić sobie, że jeszcze ponad 100 lat temu na tych terenach rozpościerały się bagna i busz. Nazwa miasta pochodzi od masajskiego określenia Enkere Nyrobi, które oznacza zimną wodę. W 1907 roku Nairobi zostało stolicą brytyjskiego protektoratu. Wtedy przybyli tu nie tylko europejscy kolonizatorzy, ale również Hindusi, Arabowie i Azjaci. Dzięki temu miasto nabrało kosmopolitycznego charakteru i zachowało go do dzisiaj.

Muzeum Narodowe

Zainteresowani historią, kulturą, naturą i sztuką Kenii powinni udać się do Muzeum Narodowego, które posiada naprawdę ciekawe zbiory. Za najcenniejsze eksponaty uważane są szkielet homo erectus, odciski stóp australopiteków, szczątki hominidów oraz kolekcja okazów niemal wszystkich gatunków ptaków występujących na terenie Kenii.

Źródło: Shutterstock/tourpics net

Muzeum Karen Blixen

Wartym uwagi miejscem - nie tylko dla miłośników literatury czy filmu - jest Muzeum Karen Blixen - autorki słynnej książki „Pożegnanie z Afryką”. Mieści się ono we wspaniale odrestaurowanym kolonialnym domu pisarki otoczonym przez piękny ogród. Wchodząc do środka, można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. Warto podkreślić, iż ekspozycja nie tylko to oryginalne przedmioty, ale także rekwizyty przekazane przez Universal Studios po zakończeniu produkcji filmowej adaptacji książki. Jednak bez względu na to, muzeum zdecydowanie jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Nairobi.

Źródło: Shutterstock

Kenyatta International Conference Center

Głównymi ulicami Nairobi są Kenyatta Avenue i Moi Avenue. W ich pobliżu znajduje się charakterystyczny wieżowiec kształtem przypominający kolbę kukurydzy - Kenyatta International Conference Center, czyli centrum konferencyjne Kenyatta. Co ciekawe, na jego szczycie mieści się obrotowy taras oraz restauracja.

Źródło: Shutterstock/Jordi C

Park Uhuru i arboretum

Aby odpocząć od zgiełku wystarczy wybrać się do parku Uhuru, gdzie nie tylko można wypocząć w cieniu drzew, ale także popływać rowerkiem wodnym po niewielkim jeziorku albo odwiedzić założone w 1907 roku arboretum, w którym zgromadzono ponad 350 gatunków roślin (w tym ponad 200 gatunków drzew).

Źródło: Shutterstock

Bomas of Kenya

Turyści zainteresowani etnografią powinni wybrać się do Bomas of Kenya, czyli ośrodka prezentującego, jak wyglądają tradycyjne wioski i domy plemion zamieszkujących Kenię. Organizowane są tam także m.in. pokazy tańca, rękodzieła i koncerty.

Źródło: Shutterstock

Park Narodowy Nairobi

Park Narodowy Nairobi został założony w 1946 roku i jest najstarszym rezerwatem zwierząt na terenie Kenii. Prawdopodobnie to jedyne miejsce na świecie, gdzie dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku - sawannie drzewiastej - można obserwować na tle nowoczesnych wieżowców. Co prawda, nie zobaczymy tu słoni, ale na terenie parku mieszkają lwy, nosorożce, żyrafy, zebry, bawoły, geparty oraz ponad 400 gatunków ptaków. Dzięki wybudowaniu tam, które zatrzymują wodę zwierzęta znajdują tu ostoję także podczas pory suchej.

Zdjęcie wykonane Huawei Mate 20 Pro

Zdjęcie wykonane Huawei Mate 20 Pro

Przeczytaj także

Witaj w świecie podwojonej mocy AI